Το ΠΡΩΤΟ σου χρέος εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους προγόνους. Το ΔΕΥΤΕΡΟ, να φωτίσεις την ορμή και να συνεχίσεις το έργο τους. Το ΤΡΙΤΟ σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο σου τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει. Νίκος Καζαντζάκης «ΑΣΚΗΤΙΚΗ».

ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΘΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΕΤΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΛΟΥΤΙΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΕΙΤΕ ΑΥΤΟΙ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΝΟΜΑΡΧΕΣ ΑΝΤΙΝΟΜΑΡΧΕΣ ΔΗΜΑΡΧΟΙ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
ΤΕΡΜΑ ΣΤΑ ΤΕΡΠΙΤΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΙ ΚΑΙ ΑΛΑΖΟΝΙΚΟΙ ΚΕΝΟΔΟΞΟΙ ΚΑΙΣΑΡΙΣΚΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΠΡΟΟΔΟ ΕΝΩ ΤΟΣΕΣ ΤΕΤΡΑΕΤΙΕΣ ΕΦΕΡΑΝ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ.

Κυριακή 15 Ιουλίου 2018

ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ!!Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ!!ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΡΥΣΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο 20ΑΧΡΟΝΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΕΡΛΟΣ ΣΤΟ ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ!!ΤΑ ''ΕΛΛΗΝΙΚΑ'' ΜΜΕ ΜΟΥΓΚΑ!!ΝΤΡΟΠΗ!!

Μεγάλη επιτυχία για τον ελληνικό στίβο, καθώς ο Αντώνης Μέρλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, για αθλητές κάτω των 20 ετών, στο Τάμπερε!
Ο Αντώνης Μέρλος έκανε καταπληκτικό αγώνα και παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της χρονιάς αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, κατάφερε να πετύχει δύο φορές ατομικό ρεκόρ και με 2,23 μ. να μοιραστεί το χρυσό μετάλλιο με τον Μεξικανό Ρόμπερτ Βίλχες.

Ο Μέρλος, ξεκίνησε τον αγώνα του στα 2,07 μ. με έγκυρο άλμα, ξεπέρασε με την δεύτερη τα 2,12 μ. και με την πρώτη τα 2,16 μ., 2,19 μ., 2,21 μ. και 2,23 μ. και άφησε στην ιστορία το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 2,20 μ., από το 2017.
Ο αθλητής τον χειμώνα ταξίδεψε στις ΗΠΑ για να ξεκινήσει τις σπουδαίες του στη Τζόρτζια, παρά τις δυσκολίες προσαρμογής στο νέο περιβάλλον, αλλά και τον τραυματισμό που τον είχε ταλαιπωρήσει από την περσινή χρονιά, κατάφερε να βρει το δρόμο του και φτάσει έως το χρυσό μετάλλιο στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας του. Μέρλος και Βίλχες συμφώνησαν να μην κάνουν αγώνα μπαράζ και να ανέβουν παρέα στο βάθρο των νικητών. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Μπλέικ (ΗΠΑ) και Πόλ (Ν. Αφρική) με 2,23 μέτρα.
Η Ελλάδα κατέκτησε το δεύτερο της μετάλλιο στη διοργάνωση και το 12ο της στο σύνολο. Η χώρα μας κατακτά χρυσό μετάλλιο ύστερα από 10 χρόνια και τη νίκη του Περικλή Ιακωβάκη στο Ανσι. Μετάλλιο στο ύψος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε το 1988, ο Λάμπρος Παπακώστας, ο οποίος ήταν δεύτερος.